Haber

15 Ocak’tan İtibaren Zorunlu Olacak: HES Kodu, İstanbulkart ile Nasıl Eşleştirilir?

15 Ocak’tan İtibaren Zorunlu Olacak: HES Kodu, İstanbulkart ile Nasıl Eşleştirilir?

İçişleri Bakanlığı göre yayınlanan ve toplu nakliye araçlarında Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrolü zorunluluğu getiren genelge sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulkart ile HES kodunu birleştiren hamleye imza attı. Buna kadar 15 Ocak tarihinden sonra HES kodu eşleştirmesi yapılmamış İstanbulkart’lar toplu taşımada kullanılamayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, koronavirüsle uğraş zarfında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodu eşleştirilmemiş kartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski içeren kişiler, toplu nakliye kullanamayacak.

Toplu nakliye kullanımı geçici olarak engellenecek

istanbulkart

İçişleri Bakanlığı kadar yayınlanan genelgeye kadar, tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyon sürecinde olması gereken oysa büyük kasaba içi toplu taşıma kullandığı tespit edilenlerin bilgileri yetkili makamlarla paylaşılacak. Bu şahısların toplu nakliye kullanımı geçici olarak engellenecek.

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?

hayat eve sığar, hes logo, hayat eve sığar logo

Sıhhat Bakanlığı’nın ayrıca iOS keza de Android cihazlar için yayınladığı Yaşam Eve Sığar uygulaması üzerinden, e-Devlet üzerinden veya SMS üzerinden alınan HES kodu, İstanbulkart ile eşleştirilecek.

HES kodu ile İstanbulkart eşleştirme işlemi “kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” adresi üzerinden yapılabilecek. Eşleştirme işlemi konusunda takviye almak isteyen İstanbullular, Alo 153 ile takviye alabilecek.

HES kodu nasıl alınır?

hes kodu nasıl alınır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi HES kodunu alabilmenin üç öbür yolu bulunuyor: e-Devlet, HES uygulaması ve SMS. HES uygulaması telefonunuzda bulunmuyorsa veya cihazınızı desteklemiyorsa e-Devlet üzerinden şu adımları izleyebilirsiniz:

e-Devlet uygulamasına veya internet sitesine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile antre yapın. Kurumlar sekmesinden Sıhhat Bakanlığı’na tıklayın. Açılan sayfadan HES kodu üretme ve listeleme seçeneğine tıklayın. Buradan kendiniz ve varsa 18 yaşından minik çocuğunuz için HES kodunu oluşturabilirsiniz.

HES kodunu SMS ile edinmek için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

HES yazıp arada aylaklık bırakarak TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve gün sayısı olarak paylaşım süresini yazarak 2023’e SMS gönderebilirsiniz. Mavi Kartlılar ve TC Kimlik Numarası 97, 98 ve 99 ile başlayanlar HES yazıp aralarında avarelik bırakarak TC Kimlik Numarası, doğum yılı ve gün sayısı olarak paylaşım süresini yazarak 2023’e SMS gönderebilir. TC Kimlik numarası ya da Yabancı Kimlik Numarası bulunmayan kişiler HES yazıp aralarında aylaklık bırakarak uyruk, pasaport çabuk numarası, doğum yılı ve soyadını yazarak 2023’e SMS gönderebilir.

Comments
To Top