Haber

141 Farklı Görsel İllüzyonun Mantığı, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı

141 Farklı Görsel İllüzyonun Mantığı, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı

Görsel fonksiyonlar üzerine çalışmalar yapan bilim insanı Michael Bach, bilhassa de optik illüzyonlarla ilgileniyor. Araştırmacı bu optik illüzyonlar için oldukça ilgi çekici bir site hazırlayarak ziyaretçilerine açtı.

Sitede yer alan 141 optik illüzyonun da nasıl çalıştığına dair bir yorumlama var. Bundan Başka, interaktif olarak hazırlanmış olan sitede bu göz yanılsamalarını evirip çevirerek hangi noktada ilüzyonu bozabildiğinizi de görebiliyorsunuz. 

İnteraktif illüzyonlar

illüzyon

Gerçekten görsel illüzyonlar sadece bu türden görüntüler için kullanılmaz, öyle fazla öbür alanda kullanımları vardır. Özellikle sinema, bu numaraların olmazsa olduğu alanlardan biridir ve böylece çok ayrı numarayı çok basit karelere sığdırır.

Sitede de pek çok öbür görsel karşımıza çıkıyor. Bunlardan bazıları alışılmış, bazılarıysa daha önce böylece sık kullanılmamış görsel yanılsamalardan oluşuyor. Arka planı kaldırmak veya nesnelerin yerini başkalaşmak gibi minik farklılıklar sayesinde beynimizin nerede hata yaptığını da kendi gözlerimizle görebiliyoruz.

genellikle baktığımızda görsel algı çalışan derhal herkes için site hemen hemen bir altın madeni durumunda. Bambaşka görsel yanılsamaların ardından ayrı mekanizmaları açıklayan sitede diğer bilimsel çalışmalara da referanslar bulunuyor. 

İşte eğlenirken öğrenmek bu

illüzyon

Her ne değin tasarım anlamında en başarılı site diyemeyecek olsak da Bach’ın sitesi epeyce neşelendirici süre geçirmeyi de sağlıyor. Sitenin yayınlama dili İngilizce ve Almanca olsa da dil bilmeseniz bile ilüzyonlarla oynayabiliyorsunuz.

Beynimizin çevresini algılama şekli, bu türden acayip yanılsamaları mümkün kılıyor. Her yıl bu illüzyonlara yenileri ekleniyor. Hatta bu yanılsamaların uğraş ettiği yarışmalar bile düzenleniyor. Bize ise bu eğlenceli şekillerin zevk almak kalıyor. 

Bilim insanının internet sitesine burada bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Sitedeki illüzyonlar arasında sizin favoriniz hangisi oldu? 

Comments
To Top