Haber

110 Milyon Yıl Önce Yaşamış Yeni Bir Tüylü Dinozor Türü Keşfedildi

110 Milyon Yıl Önce Yaşamış Yeni Bir Tüylü Dinozor Türü Keşfedildi

Tüylü dinozorlar, günümüzde dinozorlar ve kuşlar arasındaki evrimsel bağın ve yakın akrabalığın en önemli kanıtlarından biri olarak görülüyor. aynı zamanda bu keşifler kuşlar ve dinozorlar arasındaki filogenetik ilişkilerin yanı sıra tüylerin kökeni ve evrimi konusunda da veri veriyor.

Şimdiye değin Çin’den Almanya’ya dek dünyanın böylece çok farklı yerinde tüylü dinozor fosilleri keşfedildi ve bu listeye acilen ise Brezilya eklendi. Günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Kretase Dönemi’nde yaşayan o kadar çok dinozorun tüylerinin olduğu varsayılıyordu. Fosili keşfeden araştırma ekibinden eski kalıntı bilimci David Martill’e kadar bu keşif epeyce kayda değer çünkü bu varsayım, yeni eski kalıntı ile birlikte artık elle tutulur bir kanıta sahip.

Ubirajara jubatus

Ubirajara jubatus olarak adlandırılan bu yeni türün isminin anlamı da epeyce güzel. Ubirajara Brezilya’da yaşamış Tupiler göre konuşulmuş ölü bir dil olan Tupice’de ‘mızrağın efendisi’ anlamına geliyor. Jubatus ise Latince’den yeleli veya tepeli anlamında kullanılıyor.

Omuzlarındaki alımlı çubuk güya inşa sebebiyle bu yeni cins şimdiye dek keşfedilen tüm dinozorlardan ayrılıyor. bununla beraber yeniden David Martill’e kadar, bu türden tüylere sahip kuş türlerinin yaptığı gibi, Ubirajara jubatus da bolca beden gösterisi yaparak tüylerini göstermelikk kullanıyor olabilir.

Ufacık bir tavuk boyutunda ve hatta tüyleri nedeniyle de olasılıkla epeyce tavuk gibi görünen ama etçil olan bu türün haricen, yakın zamanda aynı bölgelerde daha pozitif tüylü dinozor türü keşfedileceği düşünülüyor.

Comments
To Top