Haber

1000 TL Kira Yardımı Başvurusu e-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

1000 TL Kira Yardımı Başvurusu e-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta yapılan kabine toplantısı sonunda, Covid-19 salgınından zarar gören esnaflar için takviye duyurusu yapmıştı. Parasal açıdan can sıkıntısı yaşanan işletmelere üç ay boyunca büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde 500 TL kira desteği sağlanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yardımın sadece işletme yerleri için kira ödeyen esnaflara yapılacağını belirtirken, 1 milyon 239 bin esnafa da 1000 TL’lik hibe desteği sunacağını ifade etmişti. Başvuru Formu tarihi kesin olarak açıklanmasa da sürecin, önümüzdeki günlerde devreye girmesi bekleniyor.

1000 TL’lik hibe desteği ve esnafa kira yardımından kimler faydalanabilir?

esnaf destek paketi

Hibe desteği ve kira yardımından yalnızca işletmelerine kira ödeyen esnaflar yararlanabilecek. Kira ödemeyen işletmelere yardımda bulunulmayacak. Taksi, dolmuş ve servis işletmeleri, lokantalar, kadın ve erkek kuaförü, terzi, oto tamircisi, pastaneci, yurt, pansiyon, kreş ve nikah salonu işletenler, kira yardımından ve 1000 TL’lik hibe desteğinden yararlanabilecek. 

Kira destek ve hibe yardım başvurusu nasıl yapılacak?

e-devlet

İşletmelere yapılacak kira yardımı ve 1000 TL’lik hibe destek başvurusu, yine e-Devlet üzerinden yapılacak. Sitede yoğunluk yaşanmaması için, Pandemi Sosyal Takviye talebinde uygulanan TC Kimlik numarasının son hanesine tarafından başvuru formu günlerinin açılması, bitmiş uygulanabilir. 

Bu hizmet e-Devlet’te açıldıktan daha sonra, kullanım yapacak kişilerden kimlik bilgileriyle birlikte bir form doldurmaları istek edilecek. Yapılan başvurular değerlendirmeye alındıktan sonradan, belirlenen şartları yerine getiren işletmelere büyükşehirlerde 750 TL, öteki illerde ise 500 TL kira yardımında bulunulacak. Esnaf, 1000 TL’lik hibe desteği için yine benzer prosedürü izleyecek. 

Comments
To Top