Haber

100 Milyon Farklı Rengi Görebilen Kadın Concetta Antico ile Tanışın

100 Milyon Farklı Rengi Görebilen Kadın Concetta Antico ile Tanışın

Concetta Antico adlı bir kadın, alışılagelmiş insanlardan çok daha artı rengi görebilmesini sağlayan ve epeyce ender görünen bir duruma sahip. Tetrakromat olan kadın, gözlerinde normal üç koni hücresine ilave olarak dördüncü bir koni hücresine daha sahip.

göz alıcı renkleri görme yeteneğinin farkına varmadan önce bir sanatkâr olarak kariyer yapan Antico, hayatını iyice renkli olarak tanımlıyor. “Elime beş renk oje süren kızdım, aydınlık sarı yatak odam vardı” diyen sanatkâr, renklerin büyüsünden nedeniyle kendini doğaya kaptırdığını söylüyor.

Concetta Antico

Renkleri diğer çocuklara gösterdiğinde anlayamadıklarını bildiren Concetta Antico, böylece kendisiyle ilgili bir şeyin bambaşka olduğundan şüphelenmeye başladığını söylüyor. Bu şüpheler bir süre devam etse de durumun tamamen ne olduğunu 2010 yılında, San Diego’da bir sanat dersi verirken anladı.

Antico, o anları “Bir Japon film ekibi tetrakromasi üstüne bir belgeli yapıyordu ve öğrencilerimden göremedikleri renkleri gösterirsem ellerini kaldırmalarını istedim. 12’si de ellerini kaldırdı” ifadeleriyle anlatıyor.

100 milyon rengi görebiliyor:

Concetta Antico

Sıradan bir insan takriben bir milyon renk görebilirken, gözlerinde fazladan bir koni hücresine sahip olan tetrakromatlarda bu sayı 100 milyona çıkıyor. Bu da Concetta Antico gibi bu farklılığa sahip olan kişilere, normal insanların düş edemeyeceği bir gösterme yeteneği sağlıyor.

Gözün renklerden sorumlu olan kısmı olan koni hücreleri, ışığın belirtilmiş dalga boylarını absorbe etmek ve bunları beyne iletmek için planlanmış yapılar olarak tanımlanıyor. Tetrakromasi durumunun ise X kromozomundaki mutasyonlardan kaynaklandığı düşünülüyor.

X kromozomunda meydana gelen bu şart, kişilerin daha fazla veya daha eksik sayıda renk görmesini sağlıyor. bununla beraber bu mutasyonlar erkeklerde ortaya çıktığında çoğunlukla onları renk körü yaparken, kadınlarda ise her iki X kromozomunda da dönüşüm olması durumunda tetrakromat olma olasılığı artıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından incelenen Antico’nun gözlerindeki dördüncü koninin, “kırmızımsı-turuncumsu-sarı” dalga boylarındaki ışığı emdiği düşünülüyor. Kendisinin bununla beraber, muhtemelen kendi genetik mutasyonu nedeniyle renk körü olan 12 yaşında bir kızı bulunuyor.

Comments
To Top